06/20/2019 Board of Directors Meeting at 1:00 pm AEL Crossroads Classes -- Call 361-561-8488 2019 Title III 2019 Texas Autism Conference Banner ESC2 Red Cross Goodbuy Purchasing Cooperative Coastal Bend Application Tracking Consortium Educator Preparation Certification Program Partners for Educational Leadership
06/20/2019 Board of Directors Meeting at 1:00 pm AEL Crossroads Classes -- Call 361-561-8488 2019 Title III 2019 Texas Autism Conference Banner ESC2 Red Cross Goodbuy Purchasing Cooperative Coastal Bend Application Tracking Consortium Educator Preparation Certification Program Partners for Educational Leadership
themed object

Empowering learning communities through innovation.

get in touch

People

Cigdem Alagoz-Ekici
Grantwriter/Research and Evaluation Specialist
Teresa Alaniz
Education Specialist-AEL
Julie Alcala
Information Systems Student Technician
Ileana Aleman
Adult Education Instructor
Moises Alfaro
Field Supervisor - Part-Time
Maria Alvarado
Community Outreach Liaison
Rick Alvarado
Executive Director
Allison Amundsen
Home Visitation Support Technician
Clarissa Arguijo
Early Scholars Academy Support Technician
Monica Arismendez
Home Visitation Support Technician
Monica Arnold
Adult Education Instructor
Emmanuel Ayala
Adult Education Instructor - Part-Time
Kashel Baacke
Program Secretary
Dan Baen
Field Service Agent
Laura Barrera
Education Specialist-AEL
Joye Beard
Education Specialist - State and Federal Programs
Kristina Bednorz
Food & Nutrition Program Specialist
Norma Benavides
Adult Education Instructor - Part-Time
Annette Benson
Adult Education Instructor - Part-Time
Kelli Blackwell-Salinas
Adult Education Instructor
Elizabeth Blair
Adult Education Instructor
Brenda Blum
Adult Education Instructor
Aaron Bockholt
WAN-LAN System Analyst
Debbie Bond
Temp Support
Deborah Brannon
Adult Education Instructor
Lori Brister
Adult Education Instructor
Veronica Brotherton
Special Education Specialist
Paul Burke
Intake/Data Clerk
Barbara Cade
Field Intern Mentor
Melanie Canedo
Goodbuy Relations Representative
James Cantu
WAN-LAN Systems Analyst
Eva Cantwell
Career Navigator
Laura Carabajal
Community Outreach Liaison II
Denise Cardenas
Education Specialist - Early Childhood
Ibet Caro
Administrator for Content
Ondina Carrillo
Adult Education Instructor
Mayra Castillo
Early Scholars Academy Support Technician
Gilbert Centeno
Education Specialist-AEL
Jorge Chavera
Adult Education Instructor
Laura Chavera
Adult Education Instructor - Part-Time
Steven Chavez
Adult Education Instructor
Paula Childre
Adult Education Instructor - Part-Time
Donna Clark
Adult Education Instructor
Tessie Clark
Accounts Receivable Specialist
Damen Clow
Adult Education Instructor
Stephanie Coello
Title 1, NCLB, Biligual/ESL/Migrant & CTE Carl Perkins Secretary
Maria Colin
Adult Education Instructor
Devin Colley
Adult Education Instructor - Part-Time
Marylou Contreras
Adult Education Instructor
Dorothy Convirs
Adult Education Instructor
Kim Cosgrove-Brown
Adult Education Instructor
Adell Cueva
Associate Director
Antonio De La Cruz
Adult Education Instructor - Part-Time
Felipe De La Garza
Case Manager
Mary De La Mora
Adult Education Instructor
Rose De Los Santos
Home Visitation Support Technician
Blanca Del Bosque
Executive Secretary
Elizabeth DeLeon
Home Visitation Intake/Data Clerk
Ross Delgado
Facilities Supervisor
Melisa Diaz
Early Scholars Academy Support Technician
Emilia Dominguez
Field Intern Mentor
Gena Duval
Instructional (Writing Coach) Specialist (1 yr. Grant Funded)
Marisa Eddins
Alternative Teacher Certification Specialist
Chelsea Edge
Adult Education Instructor
Andrea Elizondo
Adult Education Instructor
James Elkins
Adult Education Instructor
Yvonne Escochea
Adult Education Instructor
Ana Estelle
Adult Education Instructor - Part-Time
Vanessa Feltner
Adult Education Instructor
Cindy Ferdin
Migrant ID&R/NGS Data Technician
Joanne Ferguson
Associate Director for Curriculum Instruction and Accountability
Angelique Fernandez-Leary
Adult Education Instructor
Gregg Fielden
Adult Education Instructor
Sherri Fitzpatrick
GoodBuy Relations Representative
Laura Flores
Home Visitation Support Technician
Kathleen Ford
Early Scholars Academy Team Leader
Valerie Fountain
Food & Nutrition Program Specialist
Joe Franco
Adult Education Instructor
Yvonne Franco-Garcia
Adult Education Instructor
Victor Frazier
Adult Education Instructor
Amelia Fuentes
Adult Education Instructor
Corando Gallegos
Adult Education Instructor
Patricia Galvan
Program Secretary
Sonia Gamez
Science-Curriculum Specialist
Brenda Garcia
Adult Education Instructor - Part-Time
JoAnn Garcia
Adult Education Instructor
Sabrina Garcia
Home Visitation Program Coordinator
Suzanne Gardner
Home Visitation Support Technician
Luis Garza
Adult Education Instructor
Mari Garza
Special Education Specialist - VI/Speech
Hilda Garza-Martinez
Intake/Data Clerk
Laura Gasiorowski
Adult Education Instructor
Kimberly Gisewhite
Home Visitation Support Technician
Anna Gonzalez
Adult Education Instructor
Maria Gonzalez
Adult Education Instructor
Neyda Gonzalez
Adult Education Instructor
Raul Gonzalez
Adult Education Instructor
Rose Gonzalez
Home Visitation Support Technician
Veronica Gonzalez
Lead Secretary
Gigi Gransden
Social Studies Specialist
Toni Grimes
Adult Education Instructor - Part-Time
Jessica Guerra
Technology Specialist
Alexis Gutierrez
Education Specialist - State and Federal Programs
Tara Hansler
Adult Education Instructor
Chris Harris
Instructional Technology/Video Specialist
Adrienne Havelka
Adult Education Instructor
Esmeralda Hernandez
Field Supervisor
Robyn Hernandez
Education Specialist
John Hodges
Adult Education Instructor - Part-Time
Beverly Holt
Adult Education Instructor
Cynthia Hopkins
Adult Education Instructor
Suzanne Horine
Food & Nutrition Program Specialist
Denise Hutchinson-Bell
Education Specialist-AEL
Maria Ibanez
Adult Education Instructor
Jennifer Jackson
Home Visitation Support Technician
Connie Jensen
Adult Education Instructor
Joanne Johnson
Adult Education Instructor
Lewis Johnson
Adult Education Instructor
Ryan Johnston
Deputy Director of Operational Services/Chief Financial Officer
Kimberly Jones
Education Specialist - Advanced Academics
April Karg
Information Systems Business Technician
Jacqueline Kendig
Adult Education Instructor
Blaze Kinch
Adult Education Instructor
LaDonna Koenigsberg
Adult Education Instructor
Michael Lamb
Early Scholars Academy Support Technician
Matthew Leal
Secondary English Language Arts/Reading Specialist
Lana Leos
Home Visitation Support Technician (Part-Time)
Amanda Leverett
Early Scholars Academy Support Technician (Part-Time)
Ginger Limbaugh
Special Programs Accounting Specialist
Martin Loa
Education Specialist-AEL
Buffy Longoria
School Business Specialist
Cynthia Lopez
Elementary Math-Curriculum Specialist
Enedelia Lopez-Barrera
Adult Education Instructor
Melanie Lowry
Marketing and Events Coordinator
Lori Lugo
Early Scholars Academy Support Technician (Part-Time)
Marivel Luis
Adult Education Instructor
Javier Luna
Adult Education Instructor - Part-Time
Richard Luna
Adult Education Instructor - Part-Time
Dawn Marshall
Education Specialist
Lenore Martindale
Home Visitation Support Technician
Dora Martinez
Adult Education Instructor
Florencio Martinez
Program Secretary
Mary Helen Martinez
Education Specialist-AEL
Vanessa Martinez
Accounts Payable/Asst. Bookkeeper
Elia McNeel
Adult Education Instructor - Part-Time
Heather McQueen
Early Childhood Specialist - HIPPY Coordinator
Steven Mendoza
Education Specialist
Donna Miget
Adult Education Instructor - Part-Time
Victor Moctezuma
Adult Education Instructor
Veronica Montgomery
Adult Education Instructor
Nancy Mooney
Field Intern Mentor
Irma Morales
Registrar
Larry Morales
Adult Education Instructor - Part-Time
Michelle Morales
Lead Secretary Instructional Support Systems
Ezra Moreno
Early Scholars Academy Support Technician
Yadira Moreno
Adult Education Instructor
Melissa Morin
Human Resources Administrator
Melissa Morris
Adult Education Instructor
Brittany Moye-Gianotti
Adult Education Instructor
Jesus Naranjo
Community Outreach Liaison II
Hal Needham
Adult Education Instructor
Sheila Ochoa
Elementary English Language Arts/Reading Specialist
Stephanie Ochoa
Adult Education Instructor - Part-Time
Cynthia Omana
Home Visitation Support Technician
Melanie Ortega
Home Visitation Support Technician
Juan Ozuna
Adult Education Instructor
Roland Perez
Print Shop Manager
Mark Picozzi
Client Systems Administrator
Melissa Pimentel
Adult Education Instructor
Megan Poorman
Early Scholars Academy Support Technician (Part-Time)
Melanie Purdy
Early Scholars Academy Support Technician
Robert Quintero
Graphic Designer
Irene Ramos
Administrator for Instructional Support Systems (AEL)
Christa Rasche
Special Education Specialist - Progress in the General Curriculum/Secondary Transition
Sandra Rascon
Education Specialist -ESL/Bilingual
Janelle Reyes
Educational Specialist: Instructional Technology Specialist
Maria Reyna
Adult Education Instructor
Veronica Reyna
Adult Education Instructor
Linda Riddle
Administrator/Special Education Specialist - PPCD - Autism
Victoria Rios
Adult Education Instructor
Lisa Ritter
Learning Resources Technician
Magdalena Rivera
Education Specialist
Ozzie Rivera
WAN-LAN Systems Analyst
Edward Roeder
Adult Education Instructor
Alexandra Romeros
Adult Education Instructor
Tammy Romo-Alcala
Adult Education Instructor - Part-Time
Martha Rose
Education Specialist
Jenitta Rupp
Field Intern Mentor
Naomi Saldana
Human Resources Administrative Assistant
Jennifer Salinas
Adult Education Instructor
Anne Sanchez
Elementary/Middle School English Language Arts Specialist
Leslee Schauer
Education Specialist - State and Federal Programs
Theresa Schiemenz
Education Specialist-AEL
RoseMary Schmidt
Adult Education Instructor
Kevin Scott
MIS Manager
Robert Scott
Special Counsel
Rebecca Sendejo
Adult Education Instructor - Part-Time
Patricia Serment
Adult Education Instructor
Marisela Serna-Maroney
Adult Education Instructor
Carly Shock
Education Specialist - Food and Nutrition
Leslie Silguero
Program Coordinator II
Kay Smith
Education Specialist
Misty Smith
Comptroller
Joshua Sosa
Program Coordinator II
Rebecca Soto
Adult Education Instructor
Kristen Stephenson
Program Secretary
Cheryl Stone
Adult Education Instructor
Larry Stone
Migrant/AV Technician
Donna Strong
Adult Education Instructor
April Swartz
Video Conferencing Support Technician
Erica Tapia
Education Specialist: School Improvement
Dalia Torres
Education Specialist
Stephanie Torres
Adult Education Instructor
Norma Torres-Martinez
Deputy Director
Candace Tovar
Education Specialist
Melissa Trevino
Adult Education Instructor
Patricia Trevino
Home Visitation Support Technician
Rosalie Trevino
Adult Education Instructor
Veronica Trevino
Education Specialist
Karen Turner
Associate Director for Early Childhood Education
Patty Uballe
Early Scholars Academy Support Technician
Lorena Valera
Adult Education Instructor - Part-Time
Evonne Valle
Adult Education Instructor
Blanca Vasquez
Adult Education Instructor
Diana Vela
Case Manager
Kyle Villere
Learning Resources Technician
Christina Vourcos
Adult Education Instructor - Part-Time
Rodney Wade
Information Systems Business Specialist (New)
Steven Wheeler
Adult Education Instructor
Holly Williams
Adult Education Instructor
Pamela Williams
Information Systems Student Specialist (Part-Time)
Shumei Williams
Adult Education Instructor
Michelle Wilson
Lead Secretary
Dianne Wolfe
Adult Education Instructor
Pamela Wright
Field Intern Mentor
Traci Younts
Adult Education Instructor
Edna Yzaguirre
Adult Education Instructor - Part-Time
Daniel Zamora
Adult Education Instructor - Part-Time
Brooke Zepeda
Adult Education Instructor
Sonia Zyla
Education Specialist (Special Education Liaison)
slide up button