Meal Appeal University 2017 Title III Symposium 2017 Summer Nutrition Conference 25th Annual Texas Autism Conference Edspiration 2017 Goodbuy Purchasing Cooperative Coastal Bend Application Tracking Consortium Partners for Educational Leadership Educator Preparation Certification Program University of Phoenix
Meal Appeal University 2017 Title III Symposium 2017 Summer Nutrition Conference 25th Annual Texas Autism Conference Edspiration 2017 Goodbuy Purchasing Cooperative Coastal Bend Application Tracking Consortium Partners for Educational Leadership Educator Preparation Certification Program University of Phoenix
themed object

Empowering learning communities through innovation.

get in touch

People

Julie Alcala
Information Systems Student Technician
Letty Aleman
Early Childhood Specialist - HIPPY Coordinator
Rick Alvarado
Executive Director
Laura Allison Amundsen
Home Visitor
Monica Arismendez
Home Visitation Support Technician (Part-Time)
Dan Baen
Field Service Agent
Joye Beard
Grantwriter/Research and Evaluation Specialist
Miriam Beard
Learning Resources Technician (New Position)
Joseph Bernadas
Web Designer
Connie Bird
Accounts Payable Specialist
Aaron Bockholt
WAN-LAN System Analyst
Victoria Boge
Assistant Bookkeeper - Payroll Clerk
Judy Brown
Early Scholars Academy Support Technician (Part-Time)
Stephanie Burger
Science and Social Studies Secretary
Michelle Caley
Lead Secretary Professional Development and Assessment
Melanie Canedo
Purchasing Program Technician
James Cantu
WAN-LAN System Analyst
Laura Cantu
Migrant Out of School Youth Specialist/Recruiter
Denise Cardenas
Early Childhood Specialist
Laurie Carey
Special Education Specialist - Evaluation - SE Accountability
Ibet Caro
Administrator for Content
Ruth Castillo
Early Childhood Specialist (SRCS/TLI)
Chantal Cleveland
Marketing and Events Coordinator (New Position)
Stephanie Coello
Title 1, NCLB, Biligual/ESL/Migrant & CTE Carl Perkins Secretary
Jane Comrie
Receptionist
Anna Cunningham
Associate Director for Instructional Support Systems
Rose De Los Santos
Home Visitation Support Technician
Blanca Del Bosque
Executive Secretary
Elizabeth DeLeon
Home Visitation Intake/Data Clerk
Ross Delgado
Facilities Supervisor
Melisa Diaz
Early Scholars Academy Support Technician (Part-Time)
Lacy Dobbins
Elementary English Language Arts/Reading Specialist
Lynn Dodge
Advanced Academics Specialist
Gena Duval
Instructional (Writing Coach) Specialist (1 yr. Grant Funded)
Marisa Eddins
Alternative Teacher Certification Specialist
Cindy Ferdin
Migrant ID&R/NGS Data Technician
Joanne Ferguson
Associate Director for Curriculum Instruction and Accountability
Sherri Fitzpatrick
GoodBuy Purchasing Program Secretary (New Position)
Laura Flores
Home Visitation Support Technician (Part-Time)
Kathleen Ford
Early Scholars Academy Team Leader
Valerie Fountain
Food & Nutrition Program Specialist
Lizania Garcia
Home Visitor
Patricia Garcia
Elementary/Middle School Science Curriculum Specialist
Sabrina Garcia
Home Visitation Support Technician (HIPPY)
Suzanne Gardner
Home Visitation Support Technician (Part-Time)
Mari Garza
Special Education Specialist - VI/Speech
Maria Garza
Home Visitation Support Technician (Part-Time)
Kimberly Gisewhite
Home Visitation Support Technician (Part-Time)
Isabel Gonzales
Case Manager
Rose Gonzalez
Case Manager
Tesa Guerrero
Home Visitation Support Technician (Part-Time)
Chris Harris
Instructional Technology/Video Specialist
Robyn Hernandez
Early Elementary Specialist
Debbie Isaacs
Lead Secretary Early Childhood Education
Ryan Johnston
Deputy Director of Operational Services/Chief Financial Officer
April Karg
Information Systems Business Technician (New Position)
Camille Kieschnick
Federal Programs Specialist
Michael Lamb
Early Scholars Academy Support Technician
Matthew Leal
Secondary English Language Arts/Reading Specialist
Lana Leos
HIPPY Home Visitor-PT
Amanda Leverett
Early Scholars Academy Support Technician (Part-Time)
Ginger Limbaugh
Special Programs Accounting Specialist
Cindy Lopez
Elementary Math-Curriculum Specialist
Gigi Lott
Social Studies Specialist
Robert Marraro
Goodbuy Relations Representative
Dawn Marshall
Early Childhood Specialist
Heather McQueen
Early Childhood Specialist - HIPPY Coordinator
Amanda Mendez
Accounts Receivable Specialist
Steven Mendoza
Secondary Mathematics Specialist
Irma Morales
Registrar
Michelle Morales
Lead Secretary Instructional Support Systems
Melissa Morin
Human Resources Administrator
Janay Mullan
Orientation and Mobility Specialist for VI
Bradley Norquist
Alternative Certification Programs and Accountability Specialist
Melanie Ortega
Home Visitation Support Technician (Part-Time)
Irma Padron
Food & Nutrition Secretary
Emerald Perez
Early Scholars Academy Support Technician (Part-Time)
Roland Perez
Print Shop Manager
Mark Picozzi
Client Systems Administrator
Suzy Ponton
Administrator for Instructional Support Systems
Betty Powell
Secretary to Deputy Director
Arthur Provencio
Food & Nutrition Program Specialist
Melanie Purdy
Early Scholars Academy Support Technician (Part-Time)
Robert Quintero
Graphic Designer
Christa Rasche
Special Education Specialist -SecondaryTransition and AGC
Janelle Reyes
Instructional Technology Specialist
Geoffrey Rickerhauser
Administrator for Instructional Support Systems
Linda Riddle
Administrator/Special Education Specialist - PPCD - Autism
Ozzie Rivera
WAN-LAN System Analyst
Dawn Robertson
Early Scholars Academy Support Technician (Part-Time)
Martha Rose
Early Elementary Specialist
Monica Ruiz-Morin
Coordinated School Health Specialist
Edna Salazar
Early Scholars Academy Support Technician (Part-Time)
Velma Salazar
Bilingual-ESL-Title III/Migrant Specialist
Naomi Saldana
Human Resources Administrative Assistant
Anne Sanchez
Elementary/Middle School English Language Arts Specialist
Jodeen Schnurpel
Home Visitor
Kevin Scott
MIS Manager
Andrew Smith
Information Systems Business Specialist
Melody Smith
Special Education Specialist - Assistive Technology and Low Incidence Disabilities
Stephanie Smith
Title I-NCLB Support-Federal Programs Specialist
Larry Stone
Migrant/AV Technician
April Swartz
Video Conferencing Support Technician
Tricia Thornton
Math 6-8 Curriculum Specialist
Norma Torres-Martinez
Deputy Director for Instructional Services
Patricia Trevino
Home Visitation Support Technician (HIPPY)
Veronica Trevino
Special Education Consultant - Behavior
Karen Turner
Associate Director for Early Childhood Education
Patricia Uballe
Early Scholars Academy Support Technician
Cyndi Vela
Program Secretary 1 for CIA
Mellissa Villarreal
Migrant Recruiter/Technical Assistant
Kyle Villere
Learning Resources Technician (New Position)
Renee Warner
Information Systems/PEIMS Manager (Part Time)
Erika West
Special Education Specialist - AGC
Silke West
Child Nutrition Program Specialist
Pamela Williams
Information Specialist
Janel Wilson
School Business Specialist
Delia Wimberly
Early Scholars Academy Support Tech-PT
Elva Ybarra
HOPES Case Manager
Vanessa Zermeno
Early Scholars Academy Support Tech-PT
slide up button